Septičke jame su podeljene u dve kategorije: protočne (dvokomorne i trokomorne) i ne izbočene. Septičke septičke jame koriste se u slučajevima kada ne postoje izgrađeni kanalizacioni sistemi i mesto gde bi delimično izbačena voda iz protočnih septičkih jama odlazila kroz cevovode i odvodne kanale u zemlju, bez ugrožavanja izvora pitke vode. Možemo ih koristiti za do 50 ljudi. Njihovom ugradnjom jasno pokazujemo da vodimo računa o zdravlju i zaštiti ljudi i očuvanju životne sredine.
Plastične septičke jame se mogu koristiti kao privremeno rešenje za odlaganje otpadnih voda tamo gde je predviđena izgradnja kanalizacije. Septička jama je kanta. Mora se postaviti na dostupno mesto za održavanje i pražnjenje. Praznjenje takvog sistema prostornih pećina vrši se jednom godišnje.
Plastične septičke jame – dvokomorne i trokomorne
Plastične septičke jame su sistemi za prikupljanje sanitarnih – fekalnih otpadnih voda iz domaćinstava. Koriste se u slučajevima kada ne postoje izgrađeni kanalizacioni sistemi. Septičke jame sa delimičnim biološkim tretmanom otpadnih voda koriste se za uklanjanje plutajućih i drugih supstanci koje se mogu eliminisati odvajanjem. Drenaža iz septičkih jama u površinske vode nije dozvoljena, ali ih možemo provesti kroz cjevovode i odvodne kanale u sistem tla, ako izvori vode nisu ugroženi.
Plutajući sadržaj uklanja se iz otpadne vode koja dolazi iz domaćinstva u septičkoj jami mehaničkim putem. Ovo je čisto mehaničko pročišćavanje, za koji je zapremina jame 1500 litara po glavi stanovnika. Ako znamo da budžet koristi potrošnju od 200 litara vode po glavi stanovnika dnevno, možemo zaključiti da otpadne vode kroz sistem prolaze 7 dana. Takve septičke jame moraju imati ukupnu zapreminu od najmanje 6 000 litara.
Leave a comment